Przyrząd do badania szczelności odlewów

O projekcie

Założeniem projektu było skonstruowanie maszyny umożliwiającej kontrolę jakości odlewów ciśnieniowych detali w produkcji seryjnej. Konieczna była automatyzacja procesu pozycjonowania, uszczelniania i znakowania.

W zakresie projektu znalazły się:

  • Wytrzymała konstrukcja ramowa ze sypem dla detali wadliwych
  • System uszczelniający z odlewów PUR na siłownikach dla ciśnienia min 3bar
  • System bazowo-mocujący detal z prowadnicami z tworzywa
  • Matryca z przyłączem ciśnieniowym i uszczelnieniami

Konstrukcja nośna wykonana z profili stalowych, spawanych i malowanych proszkowo. Elementy przyrządu składają się z elementów skręcanych ze sobą wykonanych w technologi, cięcia laserem, frezowania, toczenia. Zostały wykonane również niezbędne obliczenia uszczelnień na ciśnienie robocze oraz symulacje wytrzymałościowe MES.

Precyzyjny projekt uszczelnień z geometrią prowadzącą, która pozwala na utrzymanie zadanego ciśnienia wewnątrz odlewu.

Odpowiednio wyprofilowana prowadnica z poliamidu pozwala na swobodne wsuwanie przedmiotu badanego bez możliwości pomyłki operatora.

Działające synchronicznie siłowniki, utrzymane na odpowiednich elementach prowadzących, pozwalają na precyzyjne przytrzymanie i docisk odlewu.

Zaimplementowano również znakowator ze stemplem.

 

Modułowa konstrukcja umożliwia szybką wymianę matrycy, umożliwiając badanie detalu o innej geometrii.

Dobrane podzespoły oraz materiały, spełniają wymagania technologiczno – jakościowe oraz wytrzymałościowe, umożliwiają bezpieczny kontakt z odlewem, który nie jest narażony na uszkodzenie.

Konstrukcja wsporcza została odpowiednio przeliczona metoda elementów skończonych pod kątem sprawdzenia odkształceń oraz dopuszczalnych naprężeń.